Kiedy warto zdecydować się na kominek w domu?

Kominek jest świetnym elementem dekoracyjnym wielu domów jednorodzinnych. Pasuje do aranżacji zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych, m.in. urządzonych w stylu skandynawskim czy loftowym. Stanowi on też często alternatywne źródło ciepła, dlatego tak chętnie jest wybierany przez mieszkańców domów.

Na jego montaż warto się zdecydować w momencie, gdy pomieszczenia w budynku są sporych rozmiarów i mają otwartą przestrzeń, np. gdy salon połączony z kuchnią lub jadalnią. Kominek jest także bardzo dobrym elementem dekoracyjnym domów z niezagospodarowanymi miejscami, idealnymi do aranżacji, np. świetnie wygląda we wnękach ścian.

Jak dbać o kominek, aby służył przez wiele lat?

Główną czynnością, jaką powinno się wykonać, to oczyszczanie kominka z sadzy. Dzięki temu będzie on bezpiecznie odprowadzać spaliny. Co więcej, do rozpalania ognia warto używać wysokojakościowego drewna, które zostało odpowiednio osuszone. Wilgotność tego surowca nie może przekraczać 20%. Dobrze jest również zdecydować się na drewno z drzew liściastych.

Co kilka dni warto także sprawdzać szyb kominowy, czy odpowiednio przepuszcza on spaliny. Wszystkie szczeliny muszą być drożne tak, by dym nie cofał się do środka domu. Należy także stale doglądać palenisko. Nie zaleca się rozpalania ognia w kominku i opuszczania domu, gdyż może być to niebezpieczne.

Jak dbać o kominek wykonany z kamienia naturalnego?

Obecnie bardzo popularnymi rozwiązaniami wykończeniowymi są obudowy kominkowe wykonane z naturalnego kamienia. Jest to materiał cechujący się sporą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia i zarysowania i bardzo łatwy w czyszczeniu! Wystarczy zmoczyć szmatkę, np. wykonaną z mikrofibry wodą i przetrzeć obudowę. Można też użyć niewielkiej ilości detergentu.

Do popularnych, kamiennych obudów kominkowych, które łatwo utrzymać w czystości, zalicza się, m.in.:

  • Marmur,
  • Granit,
  • Onyx,
  • Trawertyn,
  • Spieki kwarcowe.

Jak dbać o szybę zamontowaną w kominku?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by czyścić ją regularnie, ponieważ dzięki temu o wiele łatwiej będzie można się pozbyć sadzy i kurzu. Warto do tego użyć tradycyjnych detergentów do czyszczenia powierzchni. Mogą to być środki o zastosowaniu uniwersalnym.

Trzeba jednak pamiętać, że czasami sadza nie chce tak łatwo się zmyć z szyby. Wtedy warto użyć metod domowych, np. wykorzystać sodę oczyszczoną, ocet spirytusowy. Szybę koniecznie trzeba dokładnie namoczyć, by detergent mógł zacząć odpowiednio działać.

Jak dbać o wnętrze kominka?

Przynajmniej dwa razy do roku warto wykonać dokładną konserwację kominka, szybu kominowego. Czynności tych najlepiej podejmować się poza sezonem grzewczym, np. na wiosnę lub w lecie i tuż przed zimą. Dobrze jest również wymienić co jakiś czas wkłady kominowe.

Do pozbycia się nadmiaru sadzy służą specjalne preparaty, które ją rozpuszczają. Wnętrza kominka lepiej nie myć detergentami chemicznymi, gdyż składniki obecne w nich, mogą doprowadzić do tego, że ogień nie będzie się prawidłowo rozpalał. Warto zwyczajnie zamieść pozostałości w palenisku. Po każdym rozpalaniu ognia trzeba opróżnić ruszt i wynieść popiół.

Podsumowanie

O kominek należy dbać regularnie, aby mógł służyć przez wiele lat. Przede wszystkim należy oczyszczać go z sadzy oraz wynosić popiół z rusztu. Co jakiś czas konieczne jest mycie szyby oraz obudowy kominowej. Warto zdecydować się na kominki wykonane z kamienia naturalnego, gdyż obudowy te cechują się trwałością, a co więcej, bardzo łatwo i szybko można je wyczyścić.

29.09.2022|