Jak dbać o marmurowy blat?

Marmur jest stosowany w rzeźbiarstwie i architekturze od tysięcy lat. Sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach i aranżacjach. Wśród jego zalet można wymienić nadzwyczajną twardość i odporność na uszkodzenia. Jednak wybór marmurowego blatu do kuchni, czy łazienki, wiąże się z potrzebą jego odpowiedniej pielęgnacji. Dbanie o tego typu blat nie jest trudne, a naturalny kamień odwdzięczy się nam za to pięknym, eleganckim wyglądem przez lata. Poznaj kilka zasad związanych z myciem i pielęgnacją marmurowych blatów.

Mycie i czyszczenie

Kamień naturalny ma porowatą strukturę, więc chłonie wodę i zabrudzenia. W przypadku zabrudzenia marmuru np. zabarwioną wodą lub tłuszczem, należy jak najszybciej je zetrzeć. Małe plamki mają szansę same się wchłonąć, natomiast większe zabrudzenia pozostawią ciemniejszy lub matowy ślad na kamieniu. Jeśli plama jest rozległa i głęboko osadzona, usunięcie jej może okazać się niemożliwe, dlatego warto reagować szybko. Pielęgnacja marmuru polega na przecieraniu go wilgotną ściereczką, zamoczoną w wodzie, a następnie przecieraniu do sucha. W przypadku zabrudzeń, których nie da się usunąć w ten sposób, można użyć łagodnego detergentu lub specjalnie przeznaczonego do tego środka, a w dalszej kolejności – pomocy fachowca. W przypadku plam powstałych z użyciem farby lub wosku, należy delikatnie je zeskrobać. W codziennym korzystaniu z marmurowego blatu np. w przypadku stolika, warto zaopatrzyć się w podkładki pod naczynia. Zapobieganie trwałym przebarwieniom będzie o wiele łatwiejsze, niż ich późniejsze usuwanie. 

Środki do pielęgnacji marmuru

Pielęgnację marmuru należy przeprowadzać, jak już wspomniano, wyłącznie przy pomocy wody lub łagodnego detergentu. Powinno się wystrzegać wszystkich używanych w domu detergentów, w szczególności tych o kwaśnym lub zasadowym pH. Na co dzień nie należy stosować wybielaczy do marmuru. Wybielacze są przeznaczone do usuwania uporczywych plam, których nie da się wywabić niczym innym. Każdorazowe użycie wybielacza na marmurze jest obarczone ryzykiem uszkodzenia kamienia. Nie należy używać również ostrych ściereczek, szorstkich gąbek i środków ściernych, ponieważ może to prowadzić do zarysowań.

Impregnacja marmuru

Marmurowe blaty wymagają regularnej impregnacji, która utrudni wchłanianie się plam w kamień i zapewni nam jego estetyczny wygląd na długo. Wymagają tego zarówno blaty matowe, półmatowe, jak i te w połysku. Jeśli marmur nie był impregnowany wcześniej, warto zrobić to od razu po położeniu go w miejscu docelowym i powtarzać procedurę raz w roku. Powierzchnię marmuru przed impregnacją myjemy i dokładnie osuszamy, a następnie przeciągamy miękką ściereczką nasączoną odpowiednim środkiem. Marmur w tym czasie nie powinien być wystawiany na działanie promieni słonecznych, ani ogrzewania. Do wyboru mamy środki wzmacniające kolor kamienia, bezbarwne lub nabłyszczające. Profesjonalne środki do impregnacji marmuru, najlepiej kupować w miejscu, w którym go nabywaliśmy lub w sprawdzonym sklepie ze środkami do pielęgnacji kamieni naturalnych.