Jak dbać o kamienny blat w łazience?

Blaty z kamienia naturalnego, na przykład blaty granitowe, montowane są zarówno w łazienkach w domach i mieszkaniach prywatnych, jak również firmowych i biurowych. Pamiętajmy jednak, że aby taki blat przez długi czas doskonale się prezentował, należy dbać o niego w odpowiedni sposób. Poniżej garść wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Blat z kamienia – zalety

Blaty z kamienia są niezwykle estetyczne, sprawiają, że łazienka staje się jeszcze bardziej elegancka. Co więcej, są odporne na uszkodzenia, na przykład zarysowania, działanie wody i wilgoci. Należy jednak liczyć się z tym, że zarówno model granitowy, jak i marmurowy bądź wykonany z innego kamienia, wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Blat z kamienia – jak o niego dbać?

W jaki sposób pielęgnować blat, by służył nam przez długie lata? Przede wszystkim po montażu powinna zostać przeprowadzona impregnacja. Impregnując powierzchnię blatu, zasklepiamy mikroszczeliny na jego powierzchni, a to zmniejsza ryzyko wniknięcia w powierzchnię kamienia brudu oraz powstania nieestetycznych plam.

Na blacie nie powinnyśmy też stawiać zmywaczy do paznokci, kwasów, płynów wybielających – sprawią one, że materiał trwale odbarwi się.

Granitowy blat – impregnacja

Impregnacja granitu powinna być przeprowadzana raz na rok – pierwsza od razu po montażu. Jak wszystko przebiega? Najpierw dokładnie czyścimy granit, następnie nakładany jest odpowiedni środek i rozpoczyna się proces schnięcia. Ostatni krok to wypolerowanie blatu – na sucho.

Takie działanie zabezpieczy granit i sprawi, że na powierzchni blatu nie pojawią się plamy. W zależności od konkretnego materiału impregnacje może przebiegać w nieco inny sposób i być konieczna w różnych odstępach czasowych.

Blaty kamienne – jak czyścić?

Jak czyścić kamień? Już wyjaśniamy! Do mycia najlepiej użyć letniej wody z płynem, może to być nawet płyn do naczyń. Powierzchnię wystarczy starannie przetrzeć i gotowe. Takie działanie usunie kurz i delikatne plamy. Co w przypadku poważniejszych zabrudzeń i plam, których nie daliśmy rady usunąć omawianym powyżej sposobem? W takim przypadku do czyszczenia użyć będziemy musieli mocniejszych środków. Pamiętajmy jednak, aby unikać preparatów zawierających kwasy. Środki zawierające kwas fosforowy, cytrynowy, octowy bądź solny uszkodzą poler blatu.

Podsumowanie

Mimo tego że kamień jest odporny na zarysowania i zabrudzenia, decydując się na kupno blatu z granitu, marmuru bądź innego tego typu materiału, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Krok pierwszy to przeprowadzanie impregnacji, ważne jest też czyszczenie środkami dedykowanymi do danego materiału