Co to jest okładzina ścienna?

Okładziną ścienną nazywa się dekoracyjne wykończenie ścian w budynkach. Zmieniać w ten sposób można zarówno pomieszczenia domów, jak i obiektów firmowych. Wykończenie to jest naprawdę estetyczne i wpływa pozytywnie na wygląd wnętrz. Nie jest zatem konieczne wykonywanie generalnego remontu, po to, aby zmienić wystrój, wystarczy zdecydować się na montaż okładziny.

Jakie można wyróżnić rodzaje nowoczesnych okładzin ściennych?

Nowoczesne okładziny ścienne mogą zostać wykonane z wielu rodzajów materiałów. Coraz chętniej wraca się także do drewna, które było popularne w Polsce w latach 90-tych. Do materiałów, z jakich wykonuje się obecnie okładziny ścienne, można zaliczyć:

  • płytki ceramiczne,
  • płytki szklane,
  • boazerię,
  • PCV,
  • płytki kamienne (np. z marmuru, trawertynu, granitu).

Nadal w modzie jest również okładzina ścienna w formie mozaiki. Są to niewielkie płytki, które układa się często z drewna lub szkła. Do wnętrz urządzonych w loftowym stylu sprawdzą się natomiast nowoczesne, matowe okładziny ścienne. Wyglądają one bardzo elegancko, zmieniają one też całkowicie wygląd wnętrz.

Co wyróżnia nowoczesne okładziny z kamienia?

Okładziny ścienne wykonane z płytek kamiennych należą do jednego z najstarszych rodzajów materiałów wykończeniowych. Najczęściej układane są w postaci sporych płyt, nieco rzadziej dekoruje się ściany kamiennymi, mniejszymi mozaikami. Okładziny te świetnie prezentują się jako wykończenie ściany wokół wnęki, zabudowy lub kominka.

Stosując we wnętrzach typowo industrialnych nowoczesne, szare okładziny kamienne, np. granitowe, optycznie powiększa się pomieszczenia. Z pewnością śmiało można stwierdzić, że kamienne okładziny przeżywają obecnie swój renesans.

Jak czyścić nowoczesne okładziny ścienne?

Czyszczenie nowoczesnych okładzin ściennym jest naprawdę proste! Jeśli są one wykonane z płytek ceramicznych lub też kamienia, wystarczy co jakiś czas zetrzeć kurze suchą szmatką lub lekko wilgotną, nasączoną detergentem. Można do tego też użyć specjalnej szczotki do usuwania kurzu. Prace te należy wykonywać delikatnymi ruchami kolistymi.

Warto pamiętać, że niektóre materiały, które wykorzystuje się do układania nowoczesnych okładzin na ścianę, trzeba zaimpregnować lub pokrywać powłokowymi preparatami ochronnymi. Szczególnie ważny jest ten zabieg w przypadku naturalnego kamienia, np. marmuru czy trawertynu, gdyż surowce te mają nieco chropowatą powłokę.

Jakie pomieszczenia można wykończyć się okładzinami ściennymi?

Nowoczesne okładziny na ścianę z płytek ceramicznych lub też z kamienia naturalnego, układa się obecnie najczęściej w kuchni, łazience oraz salonie. Świetnie komponują się z ciemnymi, matowymi lub złotymi urządzeniami sanitarnymi. Ponadto można je także wykorzystywać do zabudowy ścianek działowych lub też kominków.

Tradycyjną mozaikę z drewna lub boazerię wykorzystuje się nadal najczęściej do salonów lub też gabinetów. Ten rodzaj nowoczesnych okładzin ściennych pasuje do wnętrz w stylu retro lub w PRL. Świetnie komponują się z białymi, minimalistycznymi meblami.

Podsumowanie

Nowoczesne okładziny ścienne wykonuje się z wielu rodzajów materiałów, najczęściej jednak są to płyty ceramiczne lub kamienne, dość często wykorzystuje się również drewno. Okładziny dekorują ściany salonów, kuchni, łazienek, stanowią też wykończenie wnęk. W zależności od użytego materiału świetnie powiększają optycznie pomieszczenia lub też nadają pokojom zupełnie inny charakter.

29.09.2022|